Aynakol

Markalar

Fırsatlar

Kol Uzunluğu

Diş Sayısı

Aynakol modelAynakol

Bisiklet aynakolları bisikletin en önemli parçasıdır desek sanırız haksız sayılmayız. Bisiklete aktarmış olduğunuz kuvvetin tamamı aynakol vasıtası ile performansa dönüşür. Yani bisikletin motorunun sürücü olduğunu kabul edersek geri kalan difransiyel ve şaft kısmı denilebilir. Dolayısı ile aynakollar en sağlam malzemeden yapılmak zorundadır. Ancak bir aynakolu kaliteli yapan şey sadece sağlamlığı değildir, hem sağlamlığı, hem hafifliği hemde zincir akışındaki sürtünme azlığı ile ölçülebilir. Yani basit görünen bir parçadır ancak en büyük teknolojiyi taşır. Bisikletin en çok zorlanan parçası olması nedeni ile de en hızlı yıpranan parçalar arasındadır. 

 Aynakollar kullanım koşullarına göre ebat ve diş sayısından farklılık gösterir.

 Dünya'nın en iyi aynakol markaları Sram, Shimano ve Fsa gibi markalardır, ancak en çok tercih edileni şüphesiz Shimano'dur. Shimano nun kullanım maksadına ve kullanıcı profiline göre bir çok serisi bulunmaktadır. XTR, XT, SLX, Deore, Alivio bunlardan bazılarıdır.

 Bisikletcim de tüm bisiklet çeşitlerine göre aynakollar bulunmaktadır. Sizde filtreleri kullanarak kendi bisikletinize göre uygun bir aynakol seçebilirsiniz.