Bisiklet Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Genel Bilgiler :

Kim bilir son bisikletinizi 30 yıl önce aldınız ve tekrar merak saldınız iki tekere , belki yeni çıkan parlak alüminyum teknolojileri sizi cezbetti ve eski bisikletinizle yollarınızı ayırmaya karar verdiniz. Ya da sizi yolda bırakıp üç parçaya bölünen bisikletinizi çoktan çöpe attınız; Eşinize, çocuğunuza, arkadaşınıza bir hediye düşündünüz. Sebep her ne ise, bir bisiklet almaya karar verdiniz. Çok önemli gibi görünmese de, araştırmalarınız sonucu tonla seçenek ile karşılaştınız ve karar veremiyorsunuz. Bu durumda yapılan en büyük hata uygun maliyetlerinden dolayı “market malı” diye tanımladığımız ucuz-Çin malı komponentli bisikletlerdir. Çünkü bu bisikletler pahalı servis maliyetleri, kısa ömür ve güvensiz sürüşlerinden dolayı ciddi bir risktir. Bu noktada yapmamız gereken ilk şey bisikleti hangi amaca uygun olarak kullanacağınıza karar vermektir. Bisikleti nerde, nasıl hangi sıklıkta ve ne amaçla kullanacaksınız ?

Başa Dön

Dağ Bisikletleri-Mountain Bikes :

Image

Genellikle 26” ( jant ) ebatındadırlar, kadrosu kalın, tekerlekleri kalın ve dişlidir. Ön amortisörlü ve çift amortisörlü olmak üzere ikiye ayrılırlar. Ön amortisörlü olanlar performansı daha yüksek olacağından ve pedala uygulanan gücü emmediğinden çift amortisörlülere göre daha çok tercih edilir. Buna karşın çift amortisörlüler de daha rahat ve engebelerde daha esnektir. Bu gruba son yıllarda çıkan ve eskilere göre daha heybetli duran 29 jantları (29’er) da dahil edebiliriz.

Dağ bisikletlerinin şehir içinde kullanılmasında hiçbir mani yoktur, zaten sağlamlığı nedeni ile şehir içinde de yoğun olarak kullanılabilir. Ancak kalın tekerleri hız konusunda sizi bir nebze geride bırakabilir. Birden fazla kadro ebatı mevcuttur kendinize uygun kadro ebatını bulmak için aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.

Dağ Bisikletleri Modellerini Görmek İçin Tıklayınız

Dağ bisikletlerinde Türkiye'de bilinen ve en çok tercih edilen bisiklet markalarının bazıları şu şekildedir:

Boy Ölçüsü Kadro Boyu ( inch ) Kadro Boyu ( cm )
155-165 cm. 14-15" 35-38 cm.
165-170 cm. 15-16" 38-41 cm.
170-175 cm. 16-17" 41-43 cm.
175-180 cm. 17-18" 43-46 cm.
180-185 cm. 18-19" 46-48 cm.
185-190 cm. 19-21" 48-53 cm.
190-195 cm. 21-22" 53-56 cm.
195-200 cm. 22-23" 56-58 cm.
Başa Dön

Şehir – Gezi Bisikletleri (City – Urban Bikes) :

Image

Genellikle 28 inch (jant) olmasına rağmen 26 inch ebatlarını da bulabilirsiniz. Çoğunlukta çamurluk, arka-ön sele, dinamo, far gibi aksesuarları üzerindedir. Tekerleri incedir ve yer tutuşu daha kuvvetli, dağ bisikletlerine göre daha hızlıdır, gidonu seleye göre daha yüksektir ve bu da size daha rahat bir oturma pozisyonu sunar. Yük kollara ve omuza binmez. (Dik duruş pozisyonu son derece rahattır ancak, rüzgarın hızımızı kesmesi de bu ürünün küçük bir dezavantajıdır.) Şehir-gezi-tur bisikletleri günlük şehir içi kullanımlara, günlük asfalt ve düz zeminlerde eğlence amaçlı kullanımlara son derece uygundur.


Şehir-gezi-tur bisikletlerinde Türkiye'de bilinen ve tercih edilen markaların bazıları şu şekildedir:

Sehir-Gezi Bisikletleri Modellerini Görmek İçin Tıklayınız
Başa Dön

Yarış – Yol Bisikletleri:

Image

Bisiklet düşük ve kendine has direksiyon yapısıyla diğerlerinden kolayca ayırt edilebilir. Uzun ve düz yollarda yüksek hızda gitmek isteyenler için uygundur. Üzerinde hiç bir süspansiyon söz konusu değildir ve uyguladığımız kuvvetin her bir zerresi hıza dönüşür. Tekerleri son derece incedir. Yol tutuşu çok iyidir. Diğerlerine göre en hafif bisiklet grubudur. Profesyoneller tarafından daha çok tercih edilir. Günlük kullanım için çok da uygun olmayabilir, F1 arabasıyla şehirde tur atmaya benzer.

Birden fazla kadro ebatı mevcuttur kendinize uygun kadro ebatını bulmak için aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.

Yarış-yol bisikletlerinde Türkiye'de bilinen ve tercih edilen bisiklet markalarının bazıları şu şekildedir:

Yarış Bisikletleri Modellerini Görmek İçin Tıklayınız
Boy Ölçüsü Kadro Boyu ( cm ) Kadro Boyu ( cm )
155-165 cm. 48-51 cm. 46-48 cm.
165-170 cm. 51-53 cm. 48-50 cm.
170-175 cm. 53-55 cm. 50-52 cm.
175-180 cm. 55-57 cm. 52-55 cm.
180-185 cm. 57-60 cm. 55-57 cm.
185-190 cm. 60-62 cm. 57-60 cm.
190-195 cm. 62-64 cm. 60-62 cm.
195-200 cm. 64-68 cm. 62-64 cm.
Başa Dön

Katlamalı Bisikletler (Folding Bikes) :

Image

Bagajınıza rahatlıkla sığabilecek, ofisinizde muhafaza edebileceğimiz, metroda başımızı ağrıtmayacak bir bisiklet isteyebilirsiniz. Cevabı bu bisikletlerdedir. Genelde alüminyumdan yapılmış hafif, katlanabilir ve az yer kaplayan bisikletlerdir. Genelde 16 – 20 inch ebatlarında yapılırlar. Küçüklük çok önemli diyenler için 16”, biraz hızlı olsun diyenler içinse 20” öneririz. Kolayca katlanabilirler.

Katlanabilir bisikletlerde Türkiye'de bilinen ve en çok tercih edilen bisiklet markalarının bazıları şu şekildedir:

Katlanır Bisiklet Modellerini Görmek İçin Tıklayınız
Başa Dön

Diğer Bisikletler

Hibrid (Karma) Bisikletleri:
Image

Kabaca dağ ve yol bisikletinin karması olarak tanımlanabilir. Dağ bisikletine göre daha ince tekerlidir. Ancak tekerleri daha kalın dişlidir. Genelde 28 inch ebatındandır. Süspansiyon bulunabilir. Vites aksamı daha çok dağ bisikletlerindeki gibidir. Yüksek hızlı dağ bisikleti istiyorum diyenlere uygun olabilir. Ancak toprak yolda dağ bisikletleri kadar rahat olmayabilir.

Hibrid Bisikletler Modellerini Görmek İçin Tıklayınız
Çocuk Bisikletleri:
Image

Peki çocuklar için bisiklet seçerken nelere dikkat etmeli?
Elbette ki çocuklar için en öncelikli konu güvenliktir. Bu güvenliği de ancak üzerinde testler yapılmış markalı – garantili bisikletler sunabilir, nasıl mı?
Malumunuz; çocukların az gelişmiş parmak kaslarından dolayı bisiklet son derece hassas bir fren mekanizmasına sahip olmalıdır, ancak böylece çocuklar bisikleti rahatlıkla durdurabilir. Ucuz malzemelerde hızlı oluşan deformasyon ve oksitlenme fren kollarını giderek sertleştirir. Yani çabuk eskiyen fren – yay mekanizmaları çocuğunuzu riske sokabilir.
Aynı zamanda gereğinden ve uygun olandan büyük alınan bisikletler (büyüyünce de kullanır hesabı) çocuk açısından riskli olabilir. Bu arada kask ve dirsek koruma aparatlarını hatırlatmadan geçmemeliyiz sanırım…Çocuk Bisikletleri Modellerini Görmek İçin Tıklayınız

Çocuk bisikletlerinde Türkiye'de bilinen ve en çok tercih edilen bisiklet markalarının bazıları şu şekildedir:

Aksesuarlar :
Image

Yolculuk esnasında küçük bir anahtar seti, kilometre saati, küçük bir pompa; gece yolculuk yapıyorsanız led – uyarıca ve aydınlatıcı lambalar son derece faydalı olabilir. Dilerseniz bisikletinizin donanımını, yükseltebilirsiniz; dilerseniz bebeğinizi taşıyabileceğiniz bir koltuk ekleyebilirsiniz.Bisiklet çantası, bisiklet gözlükleri, bisiklet tamir aletleri ve bisiklet aksesuarları üzerine birçok ürün Bisikletcim.com'da size yüzlerce çeşit ve marka  aksesuarı bir arada sunar.Bisiklet Aksesuarlarını Görmek İçin Tıklayınız

Bisiklet aksesuarları:

Başa Dön

Yeni Başlayanlar İçin :

Eğer bunca tercih arasında hala kafanız karışık ise Bisikletcim.com olarak size başlangıç için 26 inc ortalama bir dağ bisikleti önerebiliriz. Tabi burada “ortalama” dan kasıt asla ucuz, markasız ve kalitesiz komponentler kullanılmış bisikletler değildir. Her ne kadar Bisikletcim.com da bu bisikletleri bulabilecek olsanız da, bu grup bisikletler ciddi sorunlara yol açabilir ve sizi bisikletten soğutabilir. Atmayan vites, aniden kopan fren teli ve kalitesiz lastikler hem canınızı sıkabilir hem de güvenlik açısından riskler taşıyabilir. Bu tür ürünleri daha çok zincir mağaza ve marketlerde bulabilirsiniz. Bu açıdan Bisikletcim.com size 10’larca dünya markasını, ve yüzlerce çeşit ürünü bir arada sunar. Markalarımızın neredeyse tamamı sağlıklı bir servis ağına ve garantiye sahiptir. Gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Bisikletcim.com Türkiye’nin en büyük bisiklet perakendecilerinden biridir. Bisiklet yelpazesinin %90 a yakın kısmını stoklarından sevk eder ve çeşitli sevkiyat problemleriyle karşılaşmazsınız. Dilerseniz bisikletinizi bulunduğunuz yere en yakın servis noktasında kurdurup gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

İyi Pedallar-Bisikletcim.com

Başa Dön